Skip to Content

XXI. Mezinárodní kytarový festival BRNO´12

5. 8. 2012 - 11. 8. 2012

Pestrý program nabídne  XXI. Mezinárodní kytarový festival BRNO´12, který se uskuteční od 5. - 11. srpna 2012. Velkolepý úvodní koncert ryzího flamenca a zahájení festivalu proběhne již tradičně v neděli 5. srpna ve 20 hodin na nádvoří hradu Špilberku. Letošní vystoupení patří absolutní špičce flamenca kytaristovi Oscaru Herrerovi. Spolu s tanečnicí Marianou Collado  a dalšími rodilými hudebníky ze Španělska přinesou publiku poutavou směs vášnivé hudby, emocí, tradice a virtuozity.

O0scar Herrero

Festival pak po celý týden pokračuje v prostorách Nové radnice v Brně. Jako první se představí mladý talentovaný kytarista Daniel Olmos z Mexica, který začal hrát již ve svých 4 letech.  Další dva koncertní dny budou věnovány italským kytaristům. V úterý předvede svůj um Simonne Iannarelli a v rámci večera vystoupí i koncertní kytarista, pedagog JAMU a současně umělecký vedoucí festivalu Vladislav Bláha. Druhým zástupcem italské školy je Massimo Delle Cese, který již v 15 letech vyhrál 4. ročník Národní kytarové soutěže v Anconě. V současnosti je profesorem konzervatoře a uměleckým ředitelem Cassino Guitar festivalu. Čtvrteční večer budou mít diváci jedinečnou možnost poslechnout si amerického kytaristu Scotta Tennanta, nositele ceny Grammy, člena slavného Los Angeles Guitar Quartet. Slavnostní ukončení festivalu patří nositeli GRAMMY, vynikajícímu skladateli, kytaristovi Andrew Yorkovi z USA.

Podrobný program:

nádvoří hradu Špilberku

  5. 8. | 20.00 – OSCAR HERRERO & GRUPO – Flamenco de Andalucia – Flamenco night, Španělsko

další oncerty na Nové radnici, Dominikánské nám. 1, Brno

  6. 8. | 20.00 – DANIEL OLMOS, Mexico

  7. 8. | 20:00 – SIMONNE IANNARELLI, Itálie / VLADISLAV BLÁHA, ČR

  8. 8. | 20.00 – MASSIMO DELLE CESE, Itálie

  9. 8. | 20.00 – SCOTT TENNANT, USA

10. 8. | 20.00 – ANDREW YORK, USA       

10. 8. | 16.00 – Koncert účastníků a kytarového orchestru festivalu, dirigent: Vladimír Novotný

Předprodej zahájen. Online rezervace vstupenek na stránkách http://vstupenky.ticbrno.cz

Všichni umělci mezinárodního kytarového festivalu jsou uznávanými mistry ve světě kytary, kde jejich jména budí respekt. Festival je spolupořádán Turistickým informačním centrem města Brna a Českou kytarovou společností o.s. Uměleckým garantem festivalu je koncertní kytarista a pedagog JAMU doc.  Mgr. Vladislav Bláha, ArtD.

Festival je považován za jeden z nejvýznamnějších kytarových festivalů v Evropě a každoročně je navštíven kytaristy i laickou veřejností průměrně z 15 států Evropy i zámoří, například Itálie, USA, Mexika, Japonska, Polska, Rakouska, Německa, Francie a z dalších zemí.

Vstupenky bude možno zakoupit v předprodeji TICmB, Běhounská 17, v průběhu měsíce června.

Vystavit kytary osobně přijedou mistři kytaráři:

Masaki Sakurai – kytary Kohno-Sakurai, Japonsko, Alexander Blinov, Rusko, Jan a Michal Schneiderovi, Pavel Kříha, Lukáš Sedláček ad.

Sólisté a pedagogové festivalu

 • Scott Tennant – nositel cen Grammy, člen nejlepšího kytarového kvarteta současnosti Los Angeles Guitar Quartet, jeden z nejlepších světových kytaristů a pedagogů, autor bestseleru kytarové pedagogiky Pumping Nylon.
 • Andrew York – světově proslulý skladatel, vynikající kytarista patřící mezi světovou špičku, nositel Grammy, byl zakládajícím členem Los Angeles Guitar Quartet, nahrál řadu CD s LAGQ i sólově.
 • Oscar Herrero y Grupo, Španělsko – koncert jednoho z nejrespektovanějších kytaristů flamenca se skupinou (zpěv, tanec, kytara, perkuse), jenž je vítězem dvou nejprestižnějších existujících soutěží flamenca: Festival de La Union, Bordón Minero a Národní cenu kytary flamenca, Jerez de la Frontera + cenu za výuku flamenca v Las Minas.
 • Massimo delle Cese je přední italský kytarista a pedagog. Vyhrál soutěže v Anconě (v 15 letech), Mladí kytaristé v Ŕímě, Cenu Zlatého Pegase za klasickou hudbu a Cenu města Ŕíma. Studoval v Římě a v USA u Manuela Barrueca.
 • Daniel Olmos – vítěz šesto mezinárodních soutěží, napříkld A. Díaze ve Venezuele a L. Milana ve Valencii. Vystupuje v USA, Rakousku, Švýcarsku, Německu, Belgii, Španělsku, Francii, Venezuele, Bolívii ad.
 • Simone Iannarelli je mezinárodně uznávaný italský kytarista, skladatel a profesor univerzity v Colimě, Mexico. V roce 2005 vyhrál skladatelskou soutěž v Alessandrii.
 • Maria Linnemann – mezinárodně uznávaná pedagogická kapacita, absolventka Royal Academy of Music v Londýně a složila řadu muzikálů, divadelní hudbu, přes 100 písní a na 500 melodických skladeb pro kytaru.
 • Jim Skinger – skladatel, pedagog a kytarista z New Yorku, koncertoval v prestižních sálech jako jsou Royal Festival Hall v Londýně a Carnegie Hall v New Yorku.
 • Vladislav Bláha – ředitel Mezinárodního kytarového festivalu BRNO, docent JAMU a pedagog Konzervatoře Brno, vítěz 4 kytarových soutěží koncertoval v 38 zemí ch Evropy, Asie, USA a Latinské Ameriky.
 • Milan Tesař – jeden z nejúspěšnějších skladatelů a pedagogů pro kytaru (Konzervatoř J. Ježka v Praze), jehož díla vychází po celém světě (Německo, USA, Japonsko, Itálie ad.).
 • Luciano Tortorelli – italský úspěšný kytarista, hrává koncerty a vyučuje v řadě zemí. Přispívá do řady kytarových časopisů Guiztart a Soundboard.
 • Zdeněk Dvořák – úspěšný učitel ZUŠ v Praze, vede nahrávací studio Principium.
 • Michele Libraro, Itálie – je vítězem sedmi soutěží, mj. i v Alessandrii. Řídí kytarový festival a soutěž v Mottole a často vyučuje v mistrovských třídách a pracuje v porotách mezinárodních soutěží.