Skip to Content

Ne zcela nudné léto v kině Art

1. 7. 2012 - 31. 8. 2012

Drazí přátelé kina Art, léto udeřilo v plné síle, z Brna zmizeli studenti a dálky volají. Pokud neholdujete nočnímu cachtání na oblíbené vodní ploše a už jste ochutnali všechny druhy tekutých lákadel večerních kavárenských zahrádek (u kina mimochodem také jednu máme), je tu Art právě pro vás! Rádi vás přivítáme v přítmí kinosálu a pohodlí sametových sedaček (jen o něco míň hi-tec než v multiplexu), abyste si mohli dosyta vychutnat naši letní nabídku.

A začneme od nejmenších. V rámci pravidelného cyklu Art dětem jsme si na léto připravili kromě premiérových animovaných hollywoodských trháků (např. Doba ledová 4 a Madagaskar 3) i zajímavé animované filmy z české a evropské produkce.  Milé děti tak mohou vzít svoje rodiče na kouzelnou pohádku Na půdě, aneb kdo má dneska narozeniny z dílny českého mága animovaného filmu Jiřího Bárty, Fimfárum - do třetice všeho dobrého, anebo netradiční belgický animáček pro všechny věkové kategorie Panika v městečku. Zajímavý je i Scorseseho počin na poli dětské a rodinné kinematografie Hugo a jeho velký objev.

Pokračujeme také s cyklem zlevněných projekcí pro (ale nejen pro) seniory. Tady nás čekají cinefilní kousky jako francouzská Černá Venuše, Wajdova klasika Popel a démant, ceněný animovaný dokument Valčík s Bašírem, nějaký ten Woody Allen (aby ho nebylo za poslední roky málo) a také věhlasný Werner Herzog, tentokrát v roli dokumentaristy při návštěvě tajemné Jeskyně zapomenutých snů.

Jedinou, ovšem zásadní, premiérou za účasti tvůrců i herců bude 11. 8. český film Marka Najbrta s „nečekaným“ názvem Polski Film. Legendární Komediograf, po léta jeden z nejúspěšnějších „špílů“ brněnského HaDivadla, se tak dostává v určitém remixu na filmová plátna a sním i jeho hlavní protagonisté Liška, Daniel, Matonoha a Polášek, kteří jsou dnes již celostátními filmovými a televizními hvězdami. Všichni jmenovaní samozřejmě přijedou a předvedou se i na živo. Diváci budou mít možnost s přítomným tvůrčím týmem pobesedovat a užít si netradiční středeční večer v našem kině.

Kromě Polskiho filmu se objeví i letní příděl dalších českých premiérových filmů, např. punkový Dont stop, Jirka Mádl coby Konfident, nový Hřebejkův snímek Svatá čtveřice, o kterém tvůrci zatím tají prakticky vše a v remasterované digitální kopii nás na konci července navštíví slavné Sedmikrásky od Věry Chytilové.

Ze zahraničí to bude též bohatá nadílka. Známá dvojka znepokojivě podobných režisérských jmen Cronenberg a Soderbergh (nic než pletoucí se jména je ovšem nespojuje) přichází se svými novinkami Cosmopolis a Bez kalhot. Woody Allen ani letos nesmí zůstat pozadu a pošle vás nově Do Říma s láskou. A samozřejmě se přiřítí i blockbustery v podobě Bourneova odkazu, zatímco Temný rytíř povstal. Poněkud s menším mediálním humbukem však přijdou na řadu o to zajímavější filmy jako Divoká stvoření z jižních krajin, nebo Meteora, nebo ruský Faust, nebo, nebo.... Prostě je toho i na letní nudné Brno dost a zvláště ke konci prázdnin se můžete těšit na koncentraci starých známých trháků pro cinefily. Celá ta letní krása, ten prázdninový sen, bude nakonec symbolicky zakončen jak jinak než Rekviemem za sen 31.8.