Skip to Content

KAM v Brně... recenze

Recenze divadelních her

 

Opuštěné Dido slušely rudé mozartovské stěny

Domenico Natale Sarri (1679-1744), jehož život a tvorba jsou spjaty s Neapolí, složil asi 25 oper, z nichž většina zhudebňuje hrdinské náměty. Z okruhu těchto témat nevybočuje ani skladatelova tříaktová opera seria Didone abbandonata, Opuštěná Dido, která vznikla na mnohokrát zhudebňované libreto Pietra Metastasia. Nicméně právě Sarri byl první, který k němu sáhl.

Co je na konci provazu

Hned na začátku je divák bez dlouhých okolků svědkem vraždy. Zná oběť i pachatele. Tento „columbovský“ úvod nás rychle vtáhne do děje. Jak se ukáže, motiv pachatelů není právě tuctový. Ani vyšetřování se nepodobá ničemu, na co jsme z detektivek zvyklí. Ostatně hra Provaz z roku 1929 znamenala pro britského autora Patricka Hamiltona první skutečný úspěch.

Neopětované city, nenaplněné sny

Od počátku 20. století náleží Anton Pavlovič Čechov, ruský lékař a spisovatel (od úmrtí uplynulo letos 110 roků), k nejhranějším světovým dramatikům. Dílo inspiruje generace divadelníků k množství rozličných, často až protichůdných jevištních výkladů. Nejen vzhledem k onomu výročí, ale především pro svou tematickou aktuálnost objevují se tyto vícevrstevnaté hry na českých i brněnských scénách také nyní.

Ostře sledované vlaky

Ostře sledované vlaky patří i díky filmovému přepisu Jiřího Menzela z r. 1966 k nejpopulárnějším Hrabalovým textům. V první premiéře letošního roku po tomto díle sáhla i činohra Mahenova divadla. Uvedla jej v režii zkušeného inscenátora Hrabalových textů - Ivo Krobota.

Veselka má k veselosti předaleko

Život a tvorba Stanisłava Wyspiańského (1869 – 1907), polského básníka, dramatika a malíře, jsou úzce spjaty s Krakovem, kde se autor hry Veselka (Wesele, 1901) narodil i zemřel. Autor se v této komediální grotesce nechal inspirovat autentickým zážitkem, a sice svatbou krakovského básníka Lucjana Rydla s venkovskou dívkou, které se roku 1900 zúčastnil.

Povedená taškařice na Lidické

Jednu z divácky nejoblíbenějších repertoárových linií Činoherní scény Městského divadla Brno představují francouzské či angloamerické komedie, označované (leckdy se zbytečnou přezíravostí) jako bulvární. Posledním příspěvkem do této oblasti je česká premiéra hry známé britské autorské dvojice všestranných divadelníků Raye Cooneyho a Johna Chapmana Dvojitá rezervace (1969).

Maria di Rohan v Brně s otazníky

Dramaturgie brněnské opery sáhla po titulu, který je dnešnímu divákovi zcela neznámý. V Brně tuto Donizettiho pozdní operu hrála italská společnost už v roce 1848, ale od té doby se objevila na českých jevištích jen zřídka. Postavy děje jsou osoby historické, děj diváka zavádí na dvůr krále Ludvíka XIII., který je ale jen kulisou příběhu. Libretu se zabývá pouze milostnými problémy protagonistů. Hraběnka Maria z Rohanu, důvěrnice královny Anny Rakouské, je tajně provdána za vévodu Enrica z Chevreuse, ale ve skutečnosti miluje Riccarda, hraběte z Chalais.

Ostrov pokladů

Již podruhé za sebou se Mahenova činohra rozhodla oslovit převážně dětské publikum. Po Betlémské hvězdě, uvedené na konci listopadu,představila jako poslední předvánoční premiéru adaptaci románu Roberta Luise Stevensona Ostrov pokladů v režii Zoji Mikotové.

Alegorie bezvýchodné přesycenosti

Pro své již desáté hostování v Městském divadle Brno vybrala si renomovaná pražská režisérka Hana Burešová v dramaturgii Štěpána Otčenáška hru kontroverzního, všestranného (pracoval i pro rozhlas) a veleplodného německého literáta Martina Walsera Všemocný pan Krott (Rekviem za nesmrtelného). Šestaosmdesátiletý, stále agilní autor ji napsal právě před půlstoletím; tehdejší pohotový i publikovaný překlad Jiřího Stacha nebyl nakonec uveden a měl tedy až nyní českou premiéru.

O narození Páně rozpustile

Pro předvánoční čas si činohra Mahenova divadla připravila inscenaci teatrologa a spisovatele Jana Kopeckého Betlémská hvězda. Hra vznikla ve 20. století, ale předlohou jí byl lidový text pocházející z první poloviny 19. století.

Podivný případ se psem

Britský beletrista a básník Mark Haddon (1962), převážně píšící pro děti, se proslavil prózou The Curious Incident of the Dog in the Night-Time určenou dospělé části čtenářské populace. Simonem Stephensem zdramatizovaná verze slavila úspěch na divadle v roce 2012. Nyní po premiérových představeních (30. 11. a 1. 12.) možno Podivný případ se psem zhlédnout na činoherní scéně Městského divadla Brno.

Nora

Po odchodu úspěšného tvůrčího týmu Jana Mikuláška a Dory Viceníkové z brněnského divadla Reduta, byla první premiéra nové sezóny na této scéně přirozeně očekávána s velkou zvědavostí. Stalo se jí klasické dílo Henrika Ibsena Nora uvedené v režii Rastislava Balleka.

Jubilejní Taneční most se sklenul z Dortmundu

V neděli 13.října se v Janáčkově divadle představil Dortmundský balet (Ballett Dortmund). Stalo se tak v rámci projektu Taneční most – Tanzbrücke, který se zmíněného dne konal podesáté. Odstartoval v roce 2004 dodnes vzpomínaným uvedením Zdi (The Wall) v podání tanečníků z Essenu.

Veselka jaká se často nevidí

Činohra brněnského Národního divadla zahájila letošní sezónu ambiciózním projektem. V režii a úpravě Břetislava Rychlíka uvedla důležité dílo polské literatury, Veselku Stanisława Wyspiańského, u nás známou též z filmového zpracování Andrzeje Wajdy.

Kabaret Hrabal voněl pábením

Jak byste definovali pábení? Leckdo tento běžně těžko definovatelný výraz především spojuje s tvorbou Bohumila Hrabala. Sto let od jeho narození uplyne příští rok a k tomuto výročí připravili adepti činoherního herectví Divadelní fakulty JAMU první premiéru této sezony na scéně Studia Marta. Nazývá se Kabaret Hrabal.