Skip to Content

KAM v Brně...

Časopis KAM v Brně... – ideální průvodce brněnskou kulturou a dobrý rádce při hledání možností jak vyplnit volný čas. Jeho nedílnou součástí je literární příloha, mapující kulturní dění v Brně z pohledu širší čtenářské veřejnosti. Magazín vychází od roku 1957.

DUBNOVÉ VYDÁNÍ MĚSÍČNÍKU KAM V BRNĚ… V PRODEJI OD 26. 3. 2014. Výběr z obsahu aktuálního čísla, které lze zakoupit v novinových stáncích, ve vybraných knihkupectvích a v informačních centrech.

Soutěž „Zvedněte oči aneb Brno v detailu“

V březnovém vydání se na titulní straně objevil detail, který se nachází na adrese Starobrněnská 10, hotel Royal Ricc – historický název Canevalův dům.

Oslavte velikonoční svátky hudbou

13.–27. 4. 2014, kostel sv. Janů (u minoritů), kostel sv. Jakuba, kostel sv. Michala, kostel Nanebevzetí Panny Marie (u jezuitů), kostel Nanebevzetí Panny Marie (Brno-Zábrdovice), katedrála sv. Petra a Pavla, bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně

Benátský kupec

5. 4. 2014 – Městské divadlo Brno, Hudební scéna, 19 hodin
William Shakespeare: BENÁTSKÝ KUPEC, režie: Stanislav Moša
Znepokojivě aktuální klasická komedie

Známá hra velkého alžbětince ze sklonku 16. století bývá označována za romantickou komedii. Tomu však odpovídá jen jedna dějová linie – téměř pohádkový příběh Bassaniových námluv a sňatku s belmontskou dědičkou Porcií.

Angličák – legenda v krabičce

do 15. 6. 2014, Špilberk – Barokní kaple, speciální otevírací doba: pondělí–neděle 9–17 hodin

Unikátní sbírka modelů autíček, zapůjčená Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze. Pro tento typ modelů se v našem prostředí vžil pojem „angličák“. Fenomén Matchbox se datuje od padesátých let 20. století a zasáhl několik generací dětí i dospělých. Anglická firma Lesney začala vyrábět kovové miniaturní modely

Češi ve Vídni jako doma – Tschechen in Wien vie zu Hause

16. 4. 2014, Památník písemnictví na Moravě, Klášter 1, Rajhrad

„A stejně žádná Vídeň není, dyť i ty báry, ty valčíky, ten Strauss, dyť je to všechno vymyšlený…“ zpíval uprostřed osmdesátých let minulého století na koncertech písničkář Slávek Janoušek. Stačilo málo a jeden by to Slávkovi i uvěřil. Tedy nebýt našich vlastních praotců a pradědů, babiček a prababiček, kteří z Brna do Vídně jezdili za prací, na tovaryšský vandr nebo za ochodem, někteří za zábavou, což se v rodinách nepřestávalo tradovat.

Hon na velikonoční vajíčka aneb Zaječí rej s Hitrádiem Magic

19. 4. 2014, začátek akce v parku u pavilonu Anthropos, 10–13.30 hodin

Pátý ročník zábavné velikonoční akce pro děti, spojený se zaječím karnevalem, pro vás připravilo lanové centrum Jungle Park v Brně-Pisárkách. V sobotu před Velikonocemi vypukne v lanovém parku a jeho okolí Hon na velikonoční vajíčka.

Shen Yun: novodobý jevištní fenomén se začátkem května vrací do Janáčkova divadla.

6. a 7. 5. 2014, Janáčkovo divadlo, Rooseveltova 1–7, Brno, 19 hodin

V rámci světového turné zavítá letos již po šesté do České republiky newyorský soubor Shen Yun Performing Arts, aby obecenstvu v Praze a v Brně předvedl nejkrásnější příběhy z čínské kultury. Soubor Shen Yun prostřednictvím úžasného klasického čínského tance a hudby oživuje 5000 let čínské civilizace. Newyorský umělecký soubor Shen Yun Performing Arts, který si klade za cíl obnovit hluboký odkaz pěti tisíc let původní tradiční čínské kultury,

Brněnský comeback Marthy a Teny Elefteriadu na Musilce

Bigbítový historik Petr Gratias u příležitosti koncertu 23. dubna na Musilce připomíná uměleckou dráhu Marthy a Teny Elefteriadu skutečně z gruntu. Dnešní pamětníci je poprvé mohli zaregistrovat na brněnské hudební scéně už v r. 1966, když byly do bigbítové skupiny Vulkán přizvány jako sboristky.

Salvátor Dalí a „Zhmotnění neskutečného“ na Špilberku

Ve správný čas a na správném místě. Tím místem je brněnský hrad Špilberk a ten správný čas je od 7. března do 7. dubna. Došlo zde ke „Zhmotnění neskutečného“, jak je nazvána nová výstava na Špilberku a skutečně stojí za návštěvu. Výstavu děl Salvátora Dalího v Praze provázela před časem mohutná marketingová akce. Tato brněnská výstava je skromnější, o to zajímavější.

Moravanka ve službách americké armády

Historik Jan Břečka připomíná osudy upřímné vlastenky, sokolky, účastnice protinacistického odboje a pozapomenuté brněnské rodačky Barbary Lee Podoski Narodila se 22. dubna 1914 v Brně jako Božena Hauserová v rodině ředitele brněnské pobočky Lidových novin Karla Hausera a jeho ženy Olgy, rozené Fialové. Po maturitě na klasickém gymnáziu v červnu 1933 se zapsala ke studiu práv na Masarykově univerzitě a v listopadu 1937 úspěšně promovala.

Daj-li medaili..

Vlasta Burian by se nepochybně divil, kdyby mu na klopu připnuli nějakou dnešní moderní medaili - jen se podívejte na obrázek. Je z právě probíhající výstavy v Biskupském dvoře Moravského muzea v Brně. Až do 18. května zde probíhá 6. salon Asociace umělců medailérů.

SETKÁNÍ/ENCOUNTER přiveze do Brna to nejlepší z divadelních škol

Přípravy 24. ročníku Mezinárodního festivalu divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER 2014 směřují ke svému vrcholu. Organizátoři festivalu - studenti Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně – odpočítávají poslední dny do začátku 24. ročníku festivalu, který proběhne od úterý 8. 4. 2014 do soboty 12. 4. 2014.